مجله مونتی کافی

نسکافه یا قهوه فوری چیست؟

قهوه فوری یا نسکافه چیست

مجله مونتی:

در این مقاله قرار است تا با نسکافه و خواص آن آشنا شوید. مطالب مجله مونتی کافی را دنبال کیند.

نسکافه چیست؟

نسکافه چیست؟

نسکافه چیست؟

نسکافه یا همان قهوه فوری در سال ۱۹۰۷ اختراع شد .اولین شرکت سازنده آن شرکت نستله ( Nestle ) است که محصول خود را با نام تجاری نسکافه ( Nescafe ) تولید و به بازار ارائه کرد و به سرعت به یکی از پرطرفدارترین محصولات غذایی تبدیل شد و دقیقاً به همین دلیل مردم بجای استفاده از واژه‌ی قهوه فوری از نسکافه استفاده می کنند.نسکافه در واقع همان قهوه‌ی دم شده است که طی فرآیندی به شکل پودر در می آید و برای آماده شدن نیازی به قهوه جوش ندارد و با حل کردن کمی از آن در یک فنجان آب جوش،آماده نوشیدن است. قهوه فوری بیشتر برای آن دسته از مصرف کنندگان است که فرصت کافی برای آماده سازی قهوه را ندارند.

این نوع قهوه در آغاز مخالفان جدی در میان طرفداران قهوه داشت، چراکه قهوه نوشان حرفه ای معتقد بودند طعم و عطر واقعی این نوشیدنی در بسته بندی های قهوه فوری از دست می‌رود ، اما امروز با پیشرفت فن آوری تولید قهوه فوری ، دیگر فاصله میان‌ کیفیت این دو نوع قهوه به کلی از میان رفته و حتی قهوه فوری طرفداران بیشتری پیدا کرده است ، چراکه این نوع قهوه معمولا پس از آسیاب ، پروسه تولید را طی می‌کند و در حقیقت به نوعی پرورده و خوش طعم می‌ شود .

قهوه فوری یا نسکافه به دو حالت کلاسیک و گلد تولید می‌شود که قهوه‌ی کلاسیک به جهت طعم سنگین‌تر از گلد است.

برای سفارش نسکافه گلد برزیل مونتی اینجا کلیک کنید.

در واقع قهوه فوری ( نسکافه ) نوعی قهوه است که از عصاره‌ی قهوه‌ی خشک شده تهیه می‌شود .عصاره‌ی قهوه به وسیله‌ی دم کردن پودر قهوه به دست می‌آید.درست شبیه زمانی که قهوه‌ی معمولی دم می‌شود اما با کمی غلظت بیشتر.بعد از دم شدن قهوه ، آب و پودرهای آن از یکدیگر جدا می‌شوند.

خواص نسکافه:

در نیمه قرن شانزدهم میلادی درانگلستان، مصرف قهوه به طور کامل رواج یافته بود، به گونه ای که در روزنامه تایمز، بارها این آگهی به چاپ رسید: « قهوه ، شما را سالم نگه می دارد ، به هضم غذا کمک می کند ، چشم درد، سردرد، سرماخوردگی، سرفه و آبریزش بینی را برطرف می کند. همچنین مطالعات نشان می دهد که مصرف قهوه باعث هوشیاری مغز و اعصاب می شود، خستگی عضلات و ماهیچه ها را برطرف می کند ، اشتها را کاهش می دهد (که این خود مانع از بروز چاقی می شود)، یبوست را از میان می برد، ماهیچه های شش را شل می کند( که باعث سهولت در امر تنفس می شود) ، به دلیل رفع خستگی، زمان و میزان فعالیت را افزایش می دهد، برهمکاری عضلات چشم می افزاید (مهارت و دقت در کارها را افزایش می دهد)، مرکز تفکر را تحریک می کند (لذا بر قدرت قضاوت و نیروی حافظه می افزاید)، به انسان تیزهوشی همراه با آرامش می دهد ، و گاهی در بعضی افراد عامل تحریک قوای شهوانی می شود.

خواص نسکافه

خواص نسکافه

آنچه باد در مورد نسکافه بدانید :

نسکافه همان قهوه فوری است. آنچه در مورد نسکافه باید بدانید آن است که:

1-کافئین موجود در یک فنجان قهوه ، برابر ۱۵۰ سی سی است.

2- قهوه ای که با آب جوش قطره ای تهیه شود( Brewed Drip Method) دارای ۶۰ تا ۱۸۰ میلی گرم کافئین و میانگین کافئین ۱۲۰ میلی گرم است .

3-قهوه بدون کافئین که به طریقه بالا تهیه می شود، دارای ۳ تا ۵ میلی گرم کافئین ، و میانگین کافئین ۴ میلی گرم است .

4-قهوه ترک دارای ۴۰ تا ۱۷۰ میلی گرم کافئین و میانگین کافئین ۱۰۰ میلی گرم است .

5- نسکافه فرانسوی ( قهوه آماده = Instant) دارای ۳۰ تا ۱۲۰ میلی گرم کافئین و میانگین کافئین ۷۵ میلی گرم است .

6-نسکافه فرانسوی بدون کافئین دارای ۱ تا ۵ میلی گرم کافئین و میانگین کافئین ۳ میلی گرم است.

کافئین را نمی توان به صورت صد درصد از قهوه خارج نمود . از این رو حتی قهوه های بدون کافئین نیز مقدار اندکی از این ماده را دارند.

بررسی و پژوهش های علمی در عصر ما، افزون بر موارد یاد شده ثابت کرده است که مصرف قهوه باعث هوشیاری مغز و اعصاب می شود،خستگی عضلات و ماهیچه ها را برطرف می کند، اشتها را کاهش می دهد ( که این خود مانع از بروز چاقی می شود )، یبوست را از میان می برد، ماهیچه های شش را شل می کند( که باعث سهولت در امر تنفس می شود) ، به دلیل رفع خستگی، زمان و میزان فعالیت را افزایش می دهد، برهمکاری عضلات چشم می افزاید( مهارت و دقت در کارها را افزایش می دهد)، مرکز تفکر را تحریک می کند( لذا بر قدرت قضاوت و نیروی حافظه می افزاید)، به انسان تیزهوشی همراه با آرامش می دهد ، و گاهی در بعضی افراد عامل تحریک قوای شهوانی می شود.

گروهی از پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که قهوه موجب پیدایش سرطان در انسان می شود و گروهی نیزمعتقدند که کافئین ، باعث تحریک بیماران روانی می شود.

طبع نسکافه:

در مصرف نسکافه، خوب است که اطلاعاتی در خصوص اینکه طبع این نوشیدنی گرم است یا سرد داشته باشید.
نسکافه ها بر اساس اطلاعات جمع آوری شده، از طبع گرم برخوردار هستند و از همین رو افرادی که از این طبع برخوردار هستند باید توجه زیادی به مصرف آن داشته باشند.

خواص قهوه برای مو و پوست

خواص نسکافه برای پوست:

کافئین موجود در نسکافه به پوست مزایای خوبی از جمله کاهش قرمزی و التهاب را می بخشد.

همچنین با اضافه کردن کافئین به یک کرم ضد التهابی اثر آن را در مراقبت از پوست افزایش می دهد.

علاوه بر این نسکافه خاصیت روشن کردن پوست را نیز دارد و با استفاده از ماسک های نسکافه مناسب با هر پوستی، می توانید شادابی و نشاط همراه با روشنی و درخشانی را به پوست خود هدیه دهید.

 

برای سفارش نسکافه گلد برزیل مونتی اینجا کلیک کنید.

بیشتر بخوانید: هفت نکته جالب از تفاله قهوه برای پوست و مو

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید