مجله مونتی کافی

تفاوت اروپرس و فرنچ پرس ، کدامیک بهتر است؟

فرنچ پرس و اروپرس

مجله مونتی:تفاوت اروپرس و فرنچ پرس

اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست دارند از انواع مختلف قهوه‌ها، لوازم دم آوری و تفاوت‌های میان آن‌ها سر در بیاورند، قطعا تفاوت اروپرس و فرنچ پرس یکی از اولین چیزهایی است که برای شما سوال برانگیز شده است. شاید دلیل این امر تشابه ظاهری شیوه دم آوری قهوه با این دو وسیله اما طعم تولید شده‌ی کاملا متفاوت باشد. خب راستش را بخواهید، این دو وسیله حتی در روش دم آوری و ظاهر هم بیشتر از آن‌چه که فکر می‌کنید متفاوت اند.راسش را بخواهید، اولین باری که من ایروپرس را روی بار کافه مورد علاقه‌ام دیدم خیال کردم که یک نوعی از فرنچ پرس باشد. یعنی ظاهرش این حس را القا می‌کرد که این وسیله یک مدل شخصی سازی شده و تغییر یافته از فرنچ پرس باشد. بعد که نحوه‌ی کار باریستا با آن را دیدم، متوجه شدم که ساز و کارش با فرنچ پرس تفاوت‌هایی دارد. البته این تفاوت‌ها از تفاوت ظاهری و شیوه کار با آن‌ها فراتر می‌رود. علاوه بر این دو موضوع، به تفاوت اروپرس و فرنچ پرس از لحاظ قیمت، قابلیت جابجایی، حجم قهوه تولیدی، فیلتر، تمیز کردن، طعم و تنوع نوشیدنی‌های قابل تهیه با آن‌ها نیز باید توجه کرد.

۱.تفاوت اروپرس و فرنچ پرس : شیوه استفاده

اروپرس: فیلتر کاغذی را درون سرپوش اروپرس قرار داده و اندکی خیس می‌کنیم تا طعم کاغذ از بین برود.سپس سر پوش را روی بدنه‌ی اصلی بسته و آن را روی یک فنجان مناسب قرار می‌دهیم. قهوه آسیاب شده را داخل اروپرس ریخته و آب داغ را نیز اضافه می‌کنیم.

اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست دارند از انواع مختلف قهوه‌ها، لوازم دم آوری و تفاوت‌های میان آن‌ها سر در بیاورند، قطعا تفاوت اروپرس و فرنچ پرس یکی از اولین چیزهایی است که برای شما سوال برانگیز شده است. شاید دلیل این امر تشابه ظاهری شیوه دم آوری قهوه با این دو وسیله اما طعم تولید شده‌ی کاملا متفاوت باشد. خب راستش را بخواهید، این دو وسیله حتی در روش دم آوری و ظاهر هم بیشتر از آن‌چه که فکر می‌کنید متفاوت اند.

۲. تفاوت اروپرس و فرنچ پرس : قیمت

قیمت یک وسیله دم آوری بدون شک برای بسیاری از افراد مهم است. فرنچ پرس را معمولا در رنج قیمت بسیار متنوعی میتوان یافت؛ از 70 تومان بگیرید تا ۲۰۰ تومان اما اروپرس معمولا قیمت مشخصی دارد و حوالی 600 تومان به فروش می‌رود.

۳. تفاوت اروپرس و فرنچ پرس : طراحی و جنس

فرنچ پرس در انواع و طرح‌های مختلفی عرضه می‌شود. می‌توانید یک فرنچ پرس برای کاربرد خانوادگی تهیه کنید یا اینکه تنها یک نوع کوچکش را که مناسب سفر و حمل به راحتی باشد را خریداری کنید.

فرنچ پرس با جنس‌های مختلفی نیز تهیه می‌شود که انواع سرامیکی، استیل ضد زنگ و شیشه‌ای متداول‌ترین آن‌ها هستند.

اما اروپرس را تنها با یک نوع طراحی و از جنس پلاستیک مرغوب است که می‌توانید پیدا کنید.

اروپرس و فرنچ پرس

۴. تفاوت اروپرس و فرنچ پرس : حجم قهوه تولیدی

با استفاده از فرنچ پرس می‌توانید برای تعداد دلخواه نفرات، بسته به حجم فرنچ پرستان، قهوه تهیه کنید. اما اروپرس تنها قابلیت تهیه قهوه برای یک نفر را دارد و اگر بخواهید برای چندین نفر با اروپرس قهوه تهیه کنید باید فرآیند دم آوری را چند بار تکرار کنید.

۵. تفاوت اروپرس و فرنچ پرس : قابلیت جابجایی

از آنجایی که اروپرس از پلاستیک ساخته شده است، سبک‌تر است. بنابراین برای اینکه آن را همراه خود حمل کنید مناسب است. با این حال فرنچ پرس به اندازه‌ی اروپرس مناسب برای سفر و این طرف آن طرف بردن نیست. نوع شیشه‌ای و استیل ضد زنگ فرنچ پرس وزن زیادی دارد و غالبا بزرگ است اما همه چیز بستگی به خودتان دارد. اگر علاقه بیشتری به فرنچ پرس دارید، می‌توانید با احتیاط و تحمل چند گرم اضافی در کیفتان آن را با خود این طرف و آن طرف ببرید.

۶. تفاوت اروپرس و فرنچ پرس : فیلتر

اروپرس برای انجام عمل فیلتر سازی از فیلترهای کاغذی بهره می‌جوید که می‌توانند روغن‌های موجود در قهوه و تفاله‌ها را به شکلی موثر فیلتر کنند. همچنین می‌توانید انواع مختلفی از فیلتر‌ها را برای اروپرس پیدا کنید. می‌توان حتی از فیلتر‌های فلزی به جای فیلترهای کاغذی استفاده کرد. البته این کار موجب خواهد شد طعم قهوه تهیه شده با اروپرس تغییر یابد. اما فرنچ پرس فیلتر ثابت تعبیه شده‌ای از جنس فلز بر روی خود وسیله دارد که مناسب برای فیلتر کردن روغن‌های موجود در قهوه نیست. از نظر برخی این یک مزیت و از نظر برخی دیگر این یک عیب محسوب می‌شود.

۷. تفاوت اروپرس و فرنچ پرس : طعم

طعم قهوه تهیه شده با اروپرس به دلیل فیلتر شدن روغن‌های موجود در قهوه ملایم‌تر و دلنشین‌تر است و تلخی آن نیز ملایم‌تر. اما قهوه تهیه شده با فرنچ پرس طعمی خالص‌تر و شدید‌تر دارد. در واقع همه چیز به انتخاب شما بستگی دارد و نمی‌توان گفت طعم کدامیک به طور قطعی بهتر از دیگری است.

۸. تفاوت اروپرس و فرنچ پرس : تمیز کردن

تمیز کردن اروپرس ساده‌تر از فرنچ پرس است. برای تمیز کردن اروپرس کافی است فیلتر و تفاله قهوه را بیرون بریزید و آن را زیر آب بشویید. اما برای تمیز کردن فرنچ پرس به دقت بیشتری نیاز دارید چرا که فیلتر فلزی آن را نمی‌توان به راحتی تمیز کرد.

۹. تفاوت اروپرس و فرنچ پرس : تنوع نوشیدنی‌های قابل تهیه

با استفاده از اروپرس می‌توانید انواع مختلفی از قهوه را تهیه کنید. می‌توانید با آن طعمی بسیار نزدیک به اسپرسو خلق کنید، لاته و کاپوچینو تهیه کنید و امریکانو. اما با استفاده از فرنچ پرس، همان طور که از نامش پیداست تنها می‌توانید قهوه فرانسه تهیه کنید.

تفاوت اروپرس و فرنچ پرس

نتیجه گیری

در حقیقت، هر دوی این لوازم دم آوری عالی هستند. هیچ برنده‌ای بین این دو وجود ندارد. اروپرس آسان تر و سریع‌تر است، قهوه تهیه شده با آن مقدار روغن‌های کمتری دارد و کم‌تر تلخ است. به علاوه با اروپرس گزینه‌های بیشتری برای تهیه انواع قهوه دارید.

فرنچ پرس قهوه‌ای با طعم خالص‌تر و شدید‌تر به دست می‌دهد و می‌توان با یک بار دم آوری تعداد زیادی فنجان قهوه با آن تهیه کرد.

در هر حال این سلیقه‌ی شخصی شما است که تعیین می‌کند کدامیک از این دو وسیله‌ی دم آوری برای شما مناسب‌تر است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید